Aktualnie jesteś w :

Strona Główna Artykuły w Archiwum
WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI!
p006_1_021

Tymoteusz Cierzak i Mikołaj Lang uczniowie Gimnazjum w Brzeźnicy znaleźli się w gronie 10 Finalistów Ogólnopolskiego Konkursu „Fizyczne Ścieżki” organizowanego przez Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku oraz  Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

W dniach 26-27 marca podczas finału konkursu młodzi pasjonaci fizyki zaprezentują samodzielnie przygotowany pokaz zjawiska fizycznego i wygłoszą wykład dotyczący prezentowanego zagadnienia.
To niezmierny zaszczyt dla naszej Gminy, tym bardziej, że konkurs jest organizowany dla uczniów gimnazjum i uczniów szkół średnich bez podziału na kategorie wiekowe!

Podstawowym celem Fizycznych Ścieżek
jest zachęcenie uczniów szkół ponadpodstawowych do samodzielnej, twórczej pracy umożliwiającej zaprezentowanie oryginalnego podejścia do omawianych zagadnień.

 Konkurs jest rozgrywany w trzech kategoriach:

  • Praca naukowa (napisana w języku polskim praca naukowa z fizyki; może mieć charakter doświadczalny, teoretyczny lub obliczeniowy; dozwolone są również prace dotyczące konstrukcji aparatury badawczej);
  • Pokaz zjawiska fizycznego (przeprowadzenie wykładu obejmującego pokaz doświadczenia fizycznego oraz wyjaśnienie obserwowanego zjawiska fizycznego);
  • Esej (napisany w języku polskim esej, który ukazuje związki fizyki z cywilizacją, w tym innymi gałęziami nauki, filozofią, kulturą, sztuką lub historią).

Konkurs składa się z czterech etapów. Prace przechodzą przez kwalifikacje formalne i merytoryczne, a następnie są oceniane przez co najmniej dwóch niezależnych recenzentów. Na tej podstawie wyłania się finalistów, którzy przedstawiają swoje prace na specjalnej sesji. Wtedy też odpowiadają na pytania Komisji związane z tematyką prezentowanej pracy. Zwieńczeniem sesji finałowej jest ogłoszenie listy laureatów.
Jedną ze stałych nagród przyznawanych w konkursie jest wyjazd do Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej dla dwojga finalistów.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za występ finałowy. 

opiekun naukowy pracy: mgr Joanna Hyrlicka