Aktualnie jesteś w :

Strona Główna Ciekawe Linki Artykuły Strona Główna Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu "Fizyczne Ścieżki"
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu "Fizyczne Ścieżki"
DSCN3263

Tuzy fizycznego świata nauki zachwyceni pokazami doświadczeń gimnazjalistów z Brzeźnicy!
Uczniowie Gimnazjum w Brzeźnicy w tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie „Fizyczne Ścieżki” odnieśli ogromny sukces. Już sam fakt zakwalifikowania się do finału konkursu to niezwykłe wydarzenie, gdyż jak podkreślił Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński: „Poziom konkursu jest bardzo wysoki, a na seminarium finałowe zapraszani są tylko najlepsi z najlepszych” .

Konkurs ma zasięg ogólnopolski i odbywa się rokrocznie od 2005 roku. Jego organizatorami są Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) oraz Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk (IFPAN). Uczniowie rywalizują w trzech kategoriach: eseju, pracy naukowej i pokazu zjawiska fizycznego. 

Dnia 31 marca 2012r. w Instytucie Fizyki PAN w Warszawie odbył się finał konkursu do którego zakwalifikowały się aż dwa zespoły z Gimnazjum w Brzeźnicy: Maria Jaskiernia, Krystian Jezioro z pracą – „Nieskończone odbicie światła” oraz Tomasz Tracz, Marzena Medoń z „Akustyką zupki chińskiej”. Po zaprezentowaniu swoich prac uczestnicy finałowego seminarium poddani zostali wnikliwemu sprawdzianowi wiedzy z zakresu fizyki. Uczniowie brzeźnickiego Gimnazjum wykazali się dużą wiedzą i doskonale odpowiadali na zadawane im pytania. Ich wiadomości i umiejętności przełożyły się na wynik konkursu. Jury, w którym zasiadali znani i szanowani naukowcy m.in.:

  • Prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński
  • Prof.dr hab. Andrzej Sołtan
  • Prof. dr hab. Grzegorz Grabecki
  • Prof. dr hab. Andrzej Wiśniewski
  • Prof. dr hab. Marek Gutowski
  • Dr Lech Nowicki
  • Dr Marek Pawłowski
  • Mgr Ewa Droste
  • Mgr inż. Łukasz Adamowski

przyznało obu zespołom z Brzeźnicy ex aequo II miejsce. Na uwagę zasługuje fakt, że fizycy z Brzeźnicy jako jedyni gimnazjaliści otrzymali tytuł laureata konkursu, pozostali laureaci to uczniowie szkół średnich. Dyplom uznania i nagrodę otrzymała również ich nauczycielka fizyki mgr Joanna Hyrlicka.

Olbrzymim wyróżnieniem dla młodych naukowców było zaproszenie do Centrum Nauki Kopernik, gdzie w niedzielę 1 kwietnia mieli możliwość zaprezentowania swoich prac zwiedzającym. Niezwykłą popularnością cieszyły się pokazy doświadczeń wykonywane przez młodzież z Brzeźnicy. Pytań do nich nie było końca. Padały propozycje wykorzystania ich projektów. Być może już niedługo „Nieskończone odbicie światła”  prezentowane przez Marysię i Krystiana wpisze się na stałe w wystawę Centrum Nauki Kopernik. Gratulujemy!

Informujemy, że poza finałem nagrodzono wyróżnieniem jeszcze dwa zespoły z Gimnazjum w Brzeźnicy:
Katarzyna Kuchnia, Karolina Polus – „Magiczne oblicza fizyki”
Tomasz Korus, Aleksander Kowalczyk – „Piorunująca zabawa, czyli transformator Tesli”.

opracowanie: Joanna Hyrlicka
zobacz galerię...