Aktualnie jesteś w :

Strona Główna Ciekawe Linki Artykuły Strona Główna II Szkolny Festiwal Projektów i Festiwal 2.0
II Szkolny Festiwal Projektów i Festiwal 2.0
DSC02503

Dnia 22 czerwca 2012 roku w ZSP - Gimnazjum w Brzeźnicy już po raz drugi został zorganizowany Szkolny Festiwal Projektów. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Brzeźnica- Pan Bogusław Antos, Sekretarz Urzędu Gminy Brzeźnica - Pani Jolanta Baca, Radny powiatu wadowickiego - Pan Kazimierz Mostowik, Radni Gminy Brzeźnica oraz nasi darczyńcy.

Festiwal składał się z dwóch części. Na wstępie przybliżyliśmy zebranym założenia metody projektu, w tym korzyści z jej realizacji dla ucznia, nauczyciela i środowiska lokalnego oraz doskonalone umiejętności uczniowskie.

Uroczystość rozpoczęto przedstawieniem „Ocalić od zapomnienia..”, które pod czujnym okiem Pani Lidii Adamus przygotowali uczniowie klas II i III. Dopełnieniem widowiska było odtańczenie przez gimnazjalistów dostojnego poloneza.

Zebrani mogli podziwiać projekty o różnorodnej tematyce. Aby uczcić pamięć wybitnej noblistki Wisławy Szymborskiej, klasa Ia zorganizowała międzyklasowy konkurs „Czy znamy życie i dorobek poetycki Wisławy Szymborskiej?” Uczniowie klasy Ic zaprezentowali efekty pracy nad realizacją projektu „Co wiemy o średniowiecznej Małopolsce?” Podczas festiwalu mogliśmy podziwiać modele oraz poznać zasady działania maszyn oblężniczych wykonanych przez drugoklasistów. Uczniowie kółka muzycznego zabrali nas w „Muzyczne podróże z wyobraźnią”, wykonując utwór „Ave Maria” zaś Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu „Fizyczne Ścieżki” zaprezentowali magiczne oblicze fizyki przedstawiając nieskończone odbicie światła.

Na zakończenie pierwszej części festiwalu Pani Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzeźnicy  wręczyła dyplomy i statuetki darczyńcom, którzy wspierają wszelkie działania szkolne. Tytuł „Przyjaciela Szkoły” otrzymali: Wójt Gminy Brzeźnica, Pani Irena Torba – Prezes Banku Spółdzielczego w Brzeźnicy, właściciel firmy Koral Pan Marek Chmielak, Państwo Bożena i Tadeusz Malec – właściciele Przedsiębiorstwa Diagnostyczno-Transportowego TBT oraz Pan Marek Tuszewski – właściciel Instal-Marko.

Efekty pracy grup projektowych zgromadzeni mogli także obejrzeć na specjalnie przygotowanej wystawie. Podziwiać można było: albumy, prezentacje, słowniki, plakaty, modele: machin oblężniczych, maszyn prostych, a także stroje szlacheckie. Podczas festiwalu zaprezentowano również bogaty dorobek 51. Drużyny harcerskiej „Wędrownicy”.

W drugiej części festiwalu uczniowie wraz z opiekunami zapoznawali społeczność uczniowską z działaniami wykonywanymi w ramach projektów badawczych i naukowych.

Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie klas pierwszych, przedstawiając efekty pracy w ramach ogólnopolskiego programu „Szkoła z klasą 2.0.” Klasa Ib zaznajomiła zebranych z postaciami sławnych starożytnych matematyków. Z kolei klasa Id, zapoznała zebranych z efektami swojej pracy – nad projektem, który zawierał najistotniejsze zagadnienia z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie tej klasy zorganizowali zbiórkę nakrętek dla chorego dziecka, co wzbudziło ogromny zachwyt i uznanie wśród uczestników Festiwalu. Zespół projektowy klasy Ie omówił "Jak przygotować imprezę "Cała Polska biega"?" Uczniowie klas drugich po raz kolejny uczestniczyli w projekcie organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej o nazwie „Młodzi Przedsiębiorczy”. Tematem wiodącym było ukazanie młodym ekonomii jako dziedziny nauk ścisłych przyjaznej człowiekowi. Dziewczęta z klasy IIc przygotowały prezentację „Fotografia dawniej i dziś”. O tym, że fizyka wbrew pozorom nie jest nauką skomplikowaną, dowiedli uczniowie realizujący projekt ,,W jaki sposób maszyny proste ułatwiają pracę człowiekowi?’’ Korzenie naszej cywilizacji sięgają starożytnej Grecji, a teatr grecki dał początek widowiskom teatralnym. W związku z tym uczniowie klasy IIa i IId przedstawili fragment ,,Antygony‘’ Sofoklesa. Na zakończenie grupa projektowa z chemii w odpowiedzi na pytanie „Czy praca w stolarni może być niebezpieczna?” przeprowadziła doświadczenie, którego efekty wzbudziły zachwyt wśród naszej publiczności.

Organizacja II Szkolnego Festiwalu Projektów pokazała efekty ciężkiej pracy, jaką włożyli gimnazjaliści w realizację projektów edukacyjnych. Dzięki nim mogli odkryć i jednocześnie rozwinąć swoje uzdolnienia naukowe, językowe i artystyczne.

Składamy serdeczne podziękowania:

  • Dyrekcji- za możliwość organizacji festiwalu,
  • Gościom- za przybycie,
  • Nauczycielom- za wsparcie uczniów w działaniach,
  • Uczniom- za trud i zaangażowanie w realizację projektów.

Koordynatorzy festiwalu:

Joanna Hyrlicka

Monika Jezierska

Marzena Woźniak

Zenon Piotrowski

zobacz galerię...